You are currently viewing 9 pomysłów na to, jak zachęcić dziecko do kontaktu z przyrodą

9 pomysłów na to, jak zachęcić dziecko do kontaktu z przyrodą

W artykule przedstawiam listę 9 sposobów na to, jak zachęcić dziecko do kontaktu z przyrodą.

Skrót artykułu
– Kontakt dziecka z przyrodą jest bardzo ważny zarówno dla jego zdrowia psychicznego, jak i fizycznego.
– Poniżej prezentuję 9 pomysłów, które zachęcają dziecko do spaceru, obserwacji, kolekcjonowania „leśnych skarbów” itp. Powinny one wywołać zainteresowanie przyrodą u dziecka.
 
Przeczytaj mój artykuł o niedoborze przyrody u dzieci:
https://radosnykwadrat.pl/5-mozliwych-skutkow-niedoboru-przyrody-u-dzieci/

Spis treści

Wstęp

Niedawno opublikowałam artykuł o powszechnym niedoborze przyrody u dzieci i jego potencjalnych skutkach: 5 możliwych skutów niedoboru przyrody u dzieci

Wyjaśniam w nim, dlaczego tak ważny dla dziecka jest kontakt z przyrodą oraz co dziecko traci, kiedy jest go za mało. W dzisiejszych czasach sprzęty elektroniczne stanowią dużą konkurencję dla chociażby wycieczki do lasu. Jednak, jeśli chcemy, aby nasze dzieci były zdrowe zarówno psychicznie, jak i fizycznie, powinniśmy zadbać o ich regularny kontakt z przyrodą.

Chciałbyś/chciałabyś spędzać więcej czasu ze swoim dzieckiem na łonie przyrody, ale brakuje Ci pomysłów, co moglibyście robić? Poniżej prezentuję listę 9 przykładowych form aktywności oswajających dziecko z przyrodą. Mam nadzieję, że znajdziecie coś dla siebie!

Lista 9 pomysłów

1. Prowadź ogród

Nie musi to być koniecznie ogród przed domem. Wystarczy trochę miejsca na tarasie albo balkonie. Wspólnie z dzieckiem zdecydujcie, co chcielibyście uprawiać. Mogą to być kwiaty, ale też warzywa lub zioła.

2. Zaproś do swojego ogródka/na balkon zwierzęta

Zamontujcie karmnik dla ptaków – zimą, a poidełko – latem. Zawieście budkę lęgową dla ptaków albo domek dla owadów. Możecie kupić gotowe domki lub zbudować je sami. Obserwujcie kto Was odwiedza. Z pomocą atlasu zwierząt lub internetu spróbujcie oznaczyć gatunki ptaków i owadów.

3. Stwórzcie zielnik

Podczas spacerów zbierajcie liście i kwiaty. Po spacerze włóżcie je między kartki grubej książki (kiedyś najbardziej nadawała się do tego książka telefoniczna 😉). Nie wkładajcie liści bezpośrednio między kartki książki, ale pooddzielajcie je od niej kawałkami ręcznika papierowego albo stronami gazet – inaczej książka zwilgotnieje od liści. Wysuszone liście powklejajcie do zielnika i popodpisujcie nazwami gatunkowymi (możecie się wspomóc jedną z aplikacji na telefon do rozpoznawania gatunków). Zielnik można wzbogacić rysunkami roślin albo dodatkowymi opisami (np. miejsce i data znalezienia okazu).

4. Fotografia przyrodnicza

Zachęć dziecko do fotografowania przyrody. W dzisiejszych czasach nie trzeba nawet zaopatrywać się w specjalny sprzęt – wystarczy telefon komórkowy. Podczas spaceru można fotografować wszystko: rośliny, owady, kamienie, czy chmury. Niewątpliwie najwięcej emocji wzbudzi uchwycenie w kadrze ptaka lub innego stwora. Po powrocie do domu wydrukujcie zdjęcia i włóżcie je do albumu albo wklejcie do zeszytu.

5. Dziennik spacerów po lesie

Załóżcie dziennik spacerów po lesie. Podczas spaceru prowadźcie obserwacje, róbcie zdjęcia, a po powrocie pod odpowiednią datą Waszego spaceru, zanotujcie wszystko w dzienniku i wklejcie płaskie okazy znalezione podczas spaceru (t.j. liście, kwiaty, pióra). Wydrukujcie i wklejcie zdjęcia. Zróbcie rysunki. Możecie też odnotować, jaka była pogoda. Taki dziennik po latach okaże się wspaniałą pamiątką.

6. Pudełko skarbów

To, czego nie da się wkleić do zielnika lub dziennika przyrodniczego, a niewątpliwie stanowi cenny skarb, można przechować w „Pudełku skarbów”. Przeznaczcie na ten cel np. pudełko po butach. Możecie je pięknie przyozdobić. Wrzucajcie do niego skarby przyniesione z dworu: żołędzie, kamienie, muszle, grzyby itp. (Uwaga: pudełko wymaga co pewien czas przeglądu i weryfikacji zawartości 😉).

7. „Polowanie” na ćmy

Zawieście lampę na balkonie/tarasie/ przymocujcie do parapetu (jeżeli macie ogród, to postawcie w najciemniejszym miejscu ogrodu) i zostawcie włączoną na noc w miejscu, gdzie do tej pory nie było zapalanego światła. Rano, po nocy powinniście znaleźć przy niej mnóstwo śpiących osobników ciem. Im bliżej mieszkacie lasu lub parku, tym więcej różnorodnych gatunków znajdziecie. Użyjcie internetu albo albumu o ćmach, żeby oznaczyć gatunki. Nie robiąc krzywdy owadom, zróbcie im zdjęcia, które potem wkleicie do zeszytu, albo je narysujcie. Zauważcie jakie są piękne!

8. Zbudujcie domek na drzewie albo szałas

Jeżeli macie ogródek i miejsce, zbudujcie wspólnie domek na drzewie lub szałas. Jeżeli nie, to tyle samo frajdy przyniesie budowa w lesie. Znajdźcie nadające się do tego, zaciszne miejsce. Czasem odpowiednie ukształtowanie terenu albo pochylone/przewrócone drzewo może stać się zaczątkiem szałasu. Po wybudowaniu szałas możecie dalej wykorzystywać do zabaw, odpoczynku, jako miejsce do kontemplacji przyrody. Znałam rodzinę, która nawet nocowała w szałasie zbudowanym przez siebie. 😉

9. Obserwujcie ptaki

Wybierzcie się razem „na ptaki”. Przygotujcie odpowiedni ubiór, lornetkę, podręczny atlas ptaków. Na początku skupcie się na pospolitych gatunkach (w mieście mogą to być wrony, sroki, kosy). Możecie też dołączyć do zorganizowanego spaceru (np. z jedną z przyrodniczych organizacji). Zimą weźcie udział w akcji liczenia ptaków.

Zakończenie

Jak Ci się podobają moje propozycje? Pokaż je swojemu dziecku. Napisz w komentarzu, którą z nich jako pierwszą przetestujecie?

Bibliografia:

  • Louv R., Ostatnie dziecko lasu, Wyd. Mamania, Grupa Wydawnicza Relacja, Warszawa, 2016

Ten post ma jeden komentarz

Dodaj komentarz